DATA: | KATEGORIA: terapia przez ciało

Ciało jest naszym pierwszym domem, dlatego warto zadbać o nie, abyśmy czuli się w nim komfortowo . Jeśli czujemy się  pełni energii i nie odczuwamy bólu,  nasze funkcjonowanie, bycie w świecie jest optymalne. Ale nie zawsze tak jest, ponieważ zmienność emocji, sytuacji, wydarzeń, wpływają na nasze samopoczucie.

Niekiedy doświadczamy radości, uczucia spełnienia, czy satysfakcji, a niekiedy cierpienia, lęku, frustracji. Żyjemy w zmiennym i zmieniającym się świecie zarówno tym wewnętrznym ( naszych odczuć, stanów) jak i zewnętrznym ( zmienność wydarzeń, sytuacji) .

Nasze myśli wpływają na nasze ciało, na przykład kiedy stresujemy się, ciało usztywnia się, tak kumulują się napięcia w ciele. Nawarstwienie stresów powoduje, że odczuwamy dolegliwości bólowe i nasze samopoczucie nie jest najlepsze.

Jak zatem szukać dobrostanu, harmonii wewnętrznej  w tej nieustannej zmienności?

Warto zacząć od UWAŻNOŚCI.

JAK DZISIAJ SIĘ CZUJĘ?

JAKI JEST MÓJ ODDECH?

 

Kiedy będziemy starali się to  dostrzec- zobaczymy. Ogarniając świadomie, z troską i wrażliwością siebie, możemy stopniowo odnajdywać równowagę i spokój, który jest zawsze w nas, ale został zakłócony , poprzez wydarzenia, trudne relacje, konfliktowe emocje.

Warto na początku mieć osobę, która towarzyszy, wspiera, czyli TERAPEUTĘ JOGĄ, który  pokazuje sposoby jak zmierzać do dobrego samopoczucia.

Jak? Czyli stosując sposoby:

  • pracy z oddechem, ponieważ oddech potrafi zmienić nasze samopoczucie, nastrój , sposób myślenia. Wprowadza więcej swobody i relaksu,
  • odpowiednie ułożenia ciała i ćwiczenia, gdzie działamy na miejsca spięte, w celu rozluźnienia ich bądź wzmocnienia,
  • wzmacniania pozytywnych myśli, nastawień ( afirmacje).

Wielu uznanych  psychoterapeutów podkreślało skuteczność pracy z cialem, między innymi A. Lowen, D. Berceli. Poprzez odpowiednie ułożenia ciała możliwe jest uwolnienie mniej przyjemnych emocji i tym samym obniżenie poziomu stresu, lęku, niepokoju.

Jedną z gałęzi jogi- jest joga jako sposób , antidotum, na depresję i obniżony nastrój. Odpowiednie dobrane ćwiczenia, czy ułożenia ciała dla danej osoby obniżają napięcie mięśniowe, relaksują, tym samym poprawiają samopoczucie i pozwalają bardziej optymistycznie spojrzeć na życie.

Jak możemy poprzez fizjologię regulować, zmieniać swoje samopoczucie?

  • Skłony, opady tułowia w dół- uspakajają układ nerwowy.
  • Podparcia głowy na pomocach ( np.kocu) działają wyciszająco i stabilizująco na układ nerwowy.
  • Aktywność ruchowa powoduje wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój i podnoszą poziom energii.

 

Ćwiczenia jogi powszechnie stosowane są w klinikach , o czym pisze psycholog Jon Kabat- Zinn w pozycji ,, Życie- piękna katastrofa”. Opracowany Program Redukcji Stresu i Relaksacji z powodzeniem stosowany jest wśród osób , chcących odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem w klinice medycznej przy Uniwersytecie w Michigan.

 

Zapraszamy na sesję terapii jogą z wykwalifikowaną specjalistką Joanną Jakubik- Hajdukiewicz, która zastosuje program terapii, dobrany w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta. W zgodzie z naturalnymi możliwościami klienta i jego aktualną kondycją.

Terapia jogą zyskuje na aktualności w czasie pandemii , czy też po pandemii koronawirusa, jako skuteczny sposób na poradzenie sobie z problemami natury psychofizycznej.

Same przeciążenia ciała- w skutek  utrzymywania dłuższy czas jakiejś pozycji ( np. praca przy laptopie, praca biurowa czy prowadzenie samochodu) powodują ból kręgosłupa, który możliwy jest do zniwelowania czy zmniejszenia poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń.

 

Warto nadmienić, że pozycje książkowe napisane przez terapeutkę Joannę Jakubik Hajdukiewicz dostępne są do nabycia na stronie Wydawnictwa KOS.

 

https://www.kos.com.pl/joga_przeciwbolowa_joanna_jakubik_hajdukiewicz_kos.html

 

https://www.kos.com.pl/pl/p/Relaksacja/513

 

Bibliografia:

Joanna Jakubik Hajdukiewicz ,, Joga przeciwbólowa. Ćwiczenia jako rehabilitacja i profilaktyka chorób zawodowych” ( KOS, 2018)

Joanna Jakubik Hajdukiewicz ,, Relaksacja. Jak zadbać o ciało, umusł i emocje” ( KOS, 2020)

David Berceli  ,, Zaufaj ciału. Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)”

Koszalin 2011,

Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi , dr Chris C. Streeter ,, Efekt jogi. Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami” (Czarna Owca , 2019)

Jon Kabat- Zinn ,, Życie piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból”( Czarna Owca Instytut Psychoimmunologii 2020)

Alexander Lowen ,, Depresja i ciało” ( Czarna Owca ,2019)