Terapia jogą jest formą pracy z ciałem, której celem jest poprawa samopoczucia psychofizycznego. Jest to niezależna forma terapii lub też wspomagająca i wspierająca proces psychoterapii.
Dla kogo?
Propozycja skierowana do osób, które odczuwają stres, niepokój, nie potrafią zregenerować sił witalnych oraz doświadczają napięcia i dyskomfortu w ciele (ból o różnym natężeniu).
Polecana dla osób pracujących dłuższy czas w jednej pozycji (w tak zwanej wymuszonej pozycji) i odczuwających w efekcie bóle kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego czy też innych obszarów ciała.
Dla wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem, chcących poszerzać świadomość, budować kompetencje jak czuć się dobrze w swoim ciele .
Jak przebiega praca w terapii jogą?
Zaczynamy od spotkania, gdzie klient (pacjent) opowiada o swych dolegliwościach, oczekiwaniach, dotychczasowych doświadczeniach pracy z ciałem (lub ich braku). Na podstawie zebranych informacji terapeuta jogą dostosowuje odpowiednie ułożenia ciała , ćwiczenia, w celu poprawy funkcjonowania klienta (pacjenta). Proces jest dynamiczny, praca w poszczególnych ułożeniach ciała ma relaksować, regenerować, rozciągać lub wzmacniać, w zależności od potrzeby.
Z jakimi problemami mogą zgłaszać się osoby?
- doświadczanie stresu
- odczuwanie lęku
- bóle ciała (np. kręgosłup lędźwiowy, szyjny)
- obniżony nastrój, depresja
- napięcie psychofizyczne
- odczucie przemęczenia, wypalenia
- kłopoty ze snem
- nadpobudliwość, niemożność koncentracji.
Narzędzia, formy pracy czyli jak?
Pracujemy z ciałem w sposób świadomy, próbując różnorodnych ćwiczeń i ułożeń ciała. Stosujemy pomoce – koce, wałki aby pomagać ciału odzyskiwać naturalny komfort i swobodę. Wykorzystujemy techniki oddechowe, aby zmieniać nasze emocje, ponieważ oddech jest sprzymierzeńcem w dążeniu do równowagi umysłowej i emocjonalnej. Relaks i regeneracja zapewnią spokój wewnętrzny i pozwolą ponownie skoncentrować się na wybranych zagadnieniach.
Efekty, odczuwane rezultaty
Zmiany fizjologiczne, które zachodzą w trakcie praktyki pomogą zmienić stan Twego umysłu i osiągnąć harmonię wewnętrzną . Zyskasz siłę, by zdystansować się od ekstremalnych emocji . Głęboka relaksacja zmniejszy bądź zniweluje ból głowy oraz innych obszarów w ciele. Osoby regularnie pracujące z ciałem odczuwają poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego (obniżenie poziomu stresu, lęku) .
Doświadczają więcej swobody w ciele oraz zyskują chęć do działania.
Terapia jogą wskazana w czasie pandemii, kiedy doświadczany jest stres chroniczny oraz przeciążenia układu ruchu wskutek utrzymywania pozycji siedzącej dłuższy czas.