DATA: | KATEGORIA: aktualności

Wszechobecna izolacja nie oznacza kwarantanny od problemów. Wbrew pozorom, świat się nie zatrzymał. W naszym życiu pojawiają się liczne nowe wyzwania i problemy, a stare często się potęgują. Nowa rzeczywistość jest niezwykle wymagająca i frustrująca, przez co wszyscy doświadczamy trudnych wydarzeń i emocji. Narastający lęk, złość, natrętne myśli, bezsenność, napięcia w relacjach, zagrożenie lub utrata pracy to najczęściej spotykane trudności w obecnym okresie. Sytuacji nie ułatwia też blokada dotychczasowych sposobów spędzania wolnego czasu, dzięki którym wiele osób mogło zadbać o swoją higienę psychiczną. Swobodna rekreacja na świeżym powietrzu, hobby, spotkania z rodziną /przyjaciółmi i wiele innych aktywności z dnia na dzień zostało nam odebranych.

Z tych powodów wielu ludzi doświadcza kryzysów psychicznych o różnym natężeniu. Szczególnie osoby, które już wcześniej przeżywały rozmaite trudności, są bardziej narażone na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, ale nie tylko. W obecnym pandemicznym klimacie funkcjonowania, wiele osób mierzy się z uczuciem bezradności wobec aktualnej rzeczywistości, a także doświadcza różnych objawów powstałych wskutek trudności związanych z pandemią. To wszystko przekłada się na doświadczanie cierpienia w codziennym funkcjonowaniu. Z tych powodów wiele osób podejmuje decyzje o wizycie w gabinecie psychoterapii.

Wizyta w gabinecie często odbierana jako stresująca, co zdaje się zupełnie naturalne- jest to początkowo nowa, nieznana sytuacja, a poza tym większość z nas nie przywykła do opowiadania o swoich trudnościach obcej osobie. Aktualnie jednak do standardowego lęku dołączyło dla wielu, nowe wyzwanie – kontakt z psychologiem/psychoterapeutą online.

Postaram się przybliżyć zasady funkcjonowania gabinetu w formie online, aby znajomość struktury spotkania mogła zmniejszyć lęk przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii oraz podczas samej sesji.

1. Jakie są warunki spotkania z psychologiem/psychoterapeutą online?

Osoby przyzwyczajone do wyobrażenia dwóch foteli w otoczeniu gabinetu terapeutycznego zostają postawione przed koniecznością przemodelowania tego obrazu. Terapeuta czeka na pacjenta (w swoim gabinecie lub domu jeśli spełnia on wymagane warunki) przed monitorem i komunikatorem o ustalonym telefonicznie i/ lub w kontrakcie terapeutycznym dniu i godzinie. Pacjent dzwoni – jakby symbolicznie przychodził do gabinetu. Ten czas i miejsce są przeznaczone tylko i wyłącznie na tę terapię. Terapeuta zobowiązany jest do zadbania o komfortową, intymną dla siebie przestrzeń, w której będzie sami i nikt nie będzie mu przeszkadzał w trakcie sesji z klientem/ pacjentem.

Dbając o dobro i komfort pacjentów zalecamy, aby oni również stworzyli sprzyjające warunki do rozmowy. Najczęściej jest to osobny pokój, w którym swobodnie mogą rozmawiać z nami o swoich trudnościach. Są to szczególne warunki, dlatego wymagają szczególnego przygotowania. Program powinien być użytkowany na komputerze, aby obraz był jak największy. Należy siedzieć w taki sposób aby widoczny był cały tułów – to urealnia sytuację terapii, w której w rzeczywistości widzimy całą posturę osób uczestniczących w spotkaniu. Oświetlenie powinno być dostosowane do możliwości kamery i być zlokalizowane przed nami, ale tak, by nie prześwietlić twarzy. Dodatkowo musimy upewnić się, że nikt nie będzie przeszkadzał nam w trakcie sesji. Warto to klarownie ustalić z wszystkimi domownikami. Podczas spotkania nie można również wychodzić, jeść, pić, palić papierosów. To, co zmieniło się w sytuacji terapii online to jedynie jej forma przeniesiona do kontaktu zdalnego – standard zachowania określony zasadami kontraktem uzgodnionym z terapeutą w kontekście sesji terapeutycznej pozostał (poza szczególnymi uzgodnionymi wyjątkami) bez zmian. Sytuacja powinna w jak najpełniejszy sposób przypominać tę gabinetową- aby nic, stosownie do możliwości, nie rozpraszało nas w trakcie pracy. Wyżej wymienione wskazówki mogą wydawać się mało istotne, jednak kierowanie się nimi sprzyja etycznemu, profesjonalnemu i rzetelnemu kontaktowi pomiędzy pacjentem a terapeutą.

Rozumiemy jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy ktoś nie ma fizycznej możliwości aby spełnić takie warunki, poszukujemy wtedy innych rozwiązań. Dla części pacjentów jedyną możliwością na odbycie prywatnej rozmowy w spokoju jest połączenie się przy użyciu telefonu lub laptopa np. z samochodu, piwnicy czy garażu. Najważniejszy jest przecież cel, by stworzyć dla siebie bezpieczną i nieskrępowaną przestrzeń do terapii.

Czas pandemii to czas, w którym po obu stronach relacji terapeutycznej wymagana jest pewna elastyczność i adekwatność uwzględniająca realne okoliczności kontaktu np. na wypadek nagłego zerwania połączenia. To, co daje w takiej sytuacji oparcie i ramy to klarownie ustalone zasady terapii (np. kto podejmuje kontakt, gdy ulegnie przerwaniu) i nadrzędne nastawienie psychoterapeuty o służeniu dobru naszych pacjentów.

2. Z jakiego narzędzia korzystamy podczas spotkania z psychologiem/psychoterapeutą online?

Zgodnie z zaleceniami wielu Towarzystw zrzeszających psychologów i psychoterapeutów m. in. Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej preferowanym komunikatorem jest Zoom. Program ten zapewnia odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. Na spotkanie należy zalogować się za pomocą linka przesłanego wcześniej przez terapeutę. Dozwolone jest także korzystanie ze Skype i Whatsapp, które także zadbały o bezpieczeństwo połączeń szyfrowanych.

Ważne jest, aby połączenie było rozmową video. W sytuacji, w której kontakt interpersonalny ograniczony jest do 2 zmysłów (wzroku i słuchu) istotne jest, by wykorzystać oba te kanały przekazu. Ważnym jest także, aby wcześniej przygotować się do spotkania: sprawdzić czy przesłany link uruchamia się poprawnie, a także przeprowadzić test audio oraz kamery.

3. Czy istnieją grupy wsparcia online?

Wsparcie grupowe również przeniosło się do sieci. W trakcie spotkania grupowego online bardziej niż zwykle istotna jest zasada dotycząca nieprzerywania sobie nawzajem i/ lub włączania mikrofonu tylko, gdy mówimy. Z naszych doświadczeń wynika, że wsparcie grupowe w dobie pandemii nabrało nowego znaczenia. Pacjenci często podkreślają, że teraz jeszcze bardziej odczuwają potrzebę spotkań i rozmowy z innymi osobami w podobnej sytuacji. Na bieżąco powstają nowe grupy wsparcia online zajmujące się np. pracą z lękiem, obciążeniem w roli rodzicielskiej w sytuacji połączenia pracy zdalnej ze zdalną szkołą i opieką nad młodszym rodzeństwem.

4. Jak wygląda sposób płatności za terapię?

Płatność odbywa się przelewem przed (zazwyczaj w przypadku pierwszych konsultacji) lub po sesji w zależności od ustaleń z terapeutą na podany wcześniej przez terapeutę numer konta bankowego. Szczegółowe dane do płatności terapeuta przesyła pacjentowi wraz z linkiem do spotkania. Rachunek i/ lub faktura za usługę przesyłana jest do pacjenta mailowo.

5. Czy terapia online ma sens?

Stoimy na stanowisku, że spotkanie w gabinecie jest formą, która zapewnia najpełniejszy kontakt terapeutyczny i jest najbardziej efektywną formą psychoterapii. Obecnie jednak nie jest to możliwe. Aktualna sytuacja zmusiła środowisko psychoterapeutów do podjęcia wymagającej dyskusji dotyczącej misji zawodu oraz możliwych warunków, w których psychoterapia może być prowadzona zgodnie ze sztuką i etyką zawodu oraz w odpowiedzi na realne duże zapotrzebowanie społeczeństwa. Terapia online w ściśle określonym kształcie i na zdefiniowanych zasadach współpracy pacjent – terapeuta jest takim adekwatnym do aktualnych możliwości i potrzeb rozwiązaniem. Dlatego z powodu dużej potrzeby i trudnego czasu w jakim wszyscy żyjemy decydujemy się na pracę w formie online. Nie jest to idealna forma, jednak najlepsza jaką obecnie możemy zapewnić. Swoją pracę poddajemy superwizji i stale rozwijamy tę formę prowadzenia terapii ucząc się w tej nowej dla wszystkich sytuacji. Nasze konsultacje i psychoterapia niezmiennie pozostają etyczne, rzetelne i profesjonalne. Nadal zapewniamy najwyższą możliwą jakość naszych usług, a bezpieczeństwo, zdrowie i dobro naszych klientów jest dla nas najważniejszą wartością zawodową.

6. Czy skorzystać z psychoterapii online czy poczekać na możliwość przyjścia na terapię do gabinetu psychologa?

W głowie wielu naszych stałych pacjentów oraz nowych klientów pojawiają się wątpliwości czy czas pandemii jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie konsultacji z psychologiem/ psychoterapeutą i procesu psychoterapii. Z całą pewnością kontakt bezpośredni jest najbardziej pożądany i komfortowy w sytuacji rozpoczynania emocjonującej przygody z psychoterapią własną. Jednak najważniejsze to odważyć się na pierwszy krok umówienia się na wizytę wtedy, gdy się tego naprawdę potrzebuje. Może okazać się, że epidemia jest dla nas właśnie takim momentem na tą decyzję. Nie warto zwlekać i czekać na bliżej nieokreślony czas końca epidemii, tym bardziej, że aktualna sytuacja epidemiczna jest niezwykle obciążająca psychicznie, dynamiczna i długofalowa – trudno przewidzieć jej koniec. To wszystko sprawia, że trudności i problemy mogą stać się zarówno dla osób indywidualnych – dorosłych, młodzieży i dzieci, jak i par, małżeństw oraz całych rodzin niezwykle uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Dla nas wszystkich – dorosłych, młodzieży, dzieci i par- zmieniło się przecież mnóstwo rzeczy i każdy z nas przeżywa na swój sposób całą gamę emocji i napięć z tym związanych.

Jeśli czujesz TERAZ potrzebę zgłoszenia się na konsultację, psychoterapię indywidualną, terapię dla par bądź do grupy wsparcia lub terapeutycznej – ZRÓB to. Na pewno – najszybciej jak to tylko będzie możliwe tj. bezpieczne dla zdrowia pacjentów i terapeutów – otworzymy nasz Ośrodek dla spotkań bezpośrednich. My także – jak chyba każdy – jesteśmy ich stęsknieni.

Większość pacjentów, którzy przeszli na kontakt zdalny z terapeutą zdecydowanie ceni sobie kontynuowanie terapii w tych trudnych okolicznościach. Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci indywidualni, pary oraz grupy z dużą ulgą przyjęli taką możliwość, która zapewnia im stałość osobistej pracy terapeutycznej. My także, po ponad miesiącu doświadczeń pracy online możemy poświadczyć, że jest to wartościowy kontakt terapeutyczny, służący indywidualnym celom terapeutycznym oraz wsparciu w aktualnej sytuacji pandemii.

Każda psychoterapia online – w miarę możliwości i w rytmie ustalonym w kontakcie terapeuta – pacjent – przejdzie w relację bezpośrednią live.

W chwili obecnej musimy się CZASOWO niestety pożegnać z wcześniej znanymi nam warunkami uczestniczenia w terapii. Mamy jednak nadzieję, że jak najszybciej powrócimy do tej, standardowej, sytuacji terapeutycznej oraz naszych gabinetów. W razie pojawiających się pytań i wątpliwości zachęcamy do mailowego bądź telefonicznego kontaktu z naszym zespołem.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.terapiapoznan.pl/nasz-zespol/

Czekamy na Państwa niezmiennie – online i live.