DATA: | KATEGORIA: uzależnienia

Dzisiaj posiadanie Internetu we własnym mieszkaniu nie jest żadnym wyróżnieniem Jest to dodatkowo ułatwione za sprawą nowoczesnych telefonów i innych przenośnych urządzeń komunikacyjnych, które z łatwością w prawie każdym miejscu mogą połączyć się z Internetem.

Z tego medium komunikacyjnego trzeba więc korzystać z dużą rozwagą i ogromną czujnością.

Nigdy nie mamy pewności kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie. Oczywiście mogą to być normalne osoby nie mające złych intencji, które po prostu nie mają śmiałości, żeby skonfrontować się z kimś w realnym świecie dlatego wolą to zrobić za pomocą wirtualnego, ale mogą także być ludzie o fałszywej tożsamości.

Jeśli ktoś ma problem z zaakceptowaniem siebie i swojej osobowości to w Internecie w łatwy sposób może kreować się na kogoś innego, może przypisać sobie całkiem inne cechy i stworzyć z siebie osobę taką jaka na przykład chciałby być.

Najlepszym miejscem do zawiązywania sieciowych znajomości są różnego rodzaju portale randkowe. Ludzie prezentujący tam swój profil nie muszą podawać informacji zgodnych z prawdą, albo też mogą część z nich zataić. Tamtejsi oszuści doprowadzają często do tego, aby osoba, z którą rozpoczęli znajomość i kontakt internetowy coraz bardziej się do nich zbliżyła, obdarzyła zaufaniem, a nawet coś do nich poczuła. Potem często wykorzystują to do manipulacji drugą osobą i różnych nadużyć finansowych.

Generalnie ogromnym niebezpieczeństwem Internetu jest kuszenie możliwością kreowania siebie na inną osobę jak na przykład w niektórych grach, które mogą pochłonąć Twoją tożsamość co było dokładnie zaprezentowane w jednym ze znanych polskich filmów. W świecie filmowym podobnie jak w realnym ludzie często nie radząc sobie z niepowodzeniami i upokorzeniami nie mając w nikim oparcia uciekają w świat sieci gdzie znajdują ukojenie swojego bólu.

Sieć stała się miejscem gdzie wielu młodych ludzi postanawia walczyć z problemami i realizować potrzeby akceptacji i uznania. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w końcu może doprowadzić do całkowitego zamknięcia się w wirtualnym świecie i nie wyrażaniu woli opuszczenia go. finansowe. Dotyczy to na przykład fikcyjnych sklepów, banków, stron internetowych z filmami i serialami do oglądania online – manipulują one nami na każdym kroku. Sklepy, w których można dokonać zakupów bez wychodzenia z domu kuszą nas „okazjami” tak abyśmy kupili jak najwięcej i nie koniecznie to czego potrzebujemy lecz to czego pragniemy.

Często przy dzisiejszym tempie życia klienci bez zaczerpnięcia wiarygodnej opinii o sklepie wybierają produkty, składają zamówienie po czym dokonują zapłaty za pomocą na przykład przelewów bankowych wprost na konto fikcyjnego sklepu co wiąże się ze stratą pieniędzy i nie otrzymaniem zamówionego towaru. Następnym dobrym miejscem w sieci do żerowania na naiwności ludzkiej są strony na, których można oglądać filmy i seriale online.

Pierwszym z najpoważniejszych niebezpieczeństw Internetu są znajomości tam Kolejnymi pułapkami , które czyhają na nas w internecie są nadużycia i oszustwa korzystanie z serwisu jest darmowe i bez potrzeby rejestracji, co jednak później niestety okazuje się nie prawdą. Chcąc, aby na ekranie pojawił się wybrany przez nas film musimy najpierw podać na przykład numer telefonu, z którego później bez naszej świadomości pobierane są opłaty o czym dowiadujemy się o wiele za późno. Niestety to nie koniec niebezpieczeństw jakie wiążą się z korzystanie z Internetu.

Sieć daje bardzo dużo możliwości jest narzędziem nauki, pośredniczy w poszukiwaniu pracy, wyszukiwaniu informacji na każdy temat, jest miejscem zawiązywania nowych znajomości, dokonywania zakupów i wielu innych rzeczy przy czym nie wymaga od nas pewności siebie i śmiałości ze względu na brak fizycznej konfrontacji z drugim człowiekiem. Dla wielu ludzi jest to tak dogodne, że nie mają oni chęci oderwania się od niego i zagłębiają się tam coraz bardziej.

Bardzo łatwo jest utracić kontrole nad zagłębianiem się w świat wirtualny coraz bardziej, kusi on nas różnorakimi możliwościami, którymi chcąc nie chcąc trudno się przeciwstawić ze względu na ogromną popularność internetu w dzisiejszych czasach.

Dzisiaj trzeba liczyć się z tym, że jeśli nie posiada się internetowego konta w banku, profilu na jakimś portalu społecznościowym czy poczty elektronicznej jest się zacofanym, a mówiąc dosadniej patrząc z punktu widzenia Internetu nie żyje się. Teraz Sieć ogarnęła niemal całą ludzkość i aż trudno się do tego nie dostosować chociażby dlatego żeby mieć po prostu możliwość kontaktowania się z kimś.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że Internet jest ogromnym pochłaniaczem czasu. większość z nas w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez niego. Należy jednak korzystać z niego z rozwagą i umiarem oraz zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw i pułapek jakie mogą nas tam spotkać. Warto także pamiętać, aby rozwijać sfery życia realnego tak, aby na korzystanie z Internetu zostawało nam nie wiele czasu. Innym zagrożeniem Sieci jest to, że można się w łatwy sposób od niej uzależnić.